De crisis en de zorgsector. In deze tijden, waar woorden als ‘kredietcrisis’ en ‘recessie’ net zo ingeburgerd blijken te zijn als boerenkool met worst, vroeg ik me af in hoeverre de zorg sprongen zou moeten gaan maken in verband met de noodzaak tot ‘bezuinigingen’. In hoeverre krijgt minister Klink het vuur aan de schenen gelegd ten aanzien van zijn financiĆ«le middelen? Na wat zoekwerk blijkt het allemaal wel mee te vallen en blijkt marktwerking de pleister op de wonde. In een column van Zorgvisie las ik dat Klink behendig gebruik maakt van de marktwerking. Uiteindelijk moet marktwerking natuurlijk vooral besparingen opleveren binnen de sector en wat is er nu beter in tijden van crisis om even wat beslissingen naar voren te schuiven, zodat die besparingen geschaard kunnen worden onder de kop ‘bezuinigingen’? Je planning verandert niet, de doelstellingen veranderen niet, alleen het tijdspad en het label verandert.
Zo’n 2,5 miljard euro weet Klink aan bezuinigingen te formuleren. De helft daarvan wordt bereikt door het naar beneden bijstellen van de zorgtoeslag. Een minder grote jaarlijkse compensatie voor Jan modaal betekent een forse besparing. Daarnaast -en nu komt ie- maakt Klinkt slim gebruik van marktwerking. Zoals we weten zijn de Diagnose Behandel Combinaties in de zorg bedoelt om de prijzen wat naar beneden te krijgen in de ziekenhuizen. Het aantal behandelingen wat echter onder die DBC structuur viel was op een bepaalde manier begrensd. Klink voert de snelheid van het vrijgeven van die rem wat op en voila; snellere marktwerking binnen ziekenhuizen levert snellere besparingen op omdat de prijzen steeds meer naar beneden zullen gaan. Of althans, dat is de bedoeling. Die snellere besparingen kunnen opgevoerd worden als zijnde ‘bezuinigingen’ en Klink ontspringt de dans van verdere bezuinigingen. Daarnaast is ook de weg vrij voor winstuitkering en dat zorgt ervoor dat zogenaamd ‘durfkapitaal’ nu echt zijn intrede kan doen in de ziekenhuiswereld. Kortom, los met de rem van marktwerking, ingegeven door de crisis.
Ik ben als ondernemer werkzaam in de zorg via mijn bedrijf Lexcellence Care en ben op zoek naar collega ondernemers die zich bij mij willen aansluiten. Wil jij ook ondernemen in de zorg? Start met het lezen van mijn boek.


