Het ‘Convenant Bemiddeling in de thuiszorg bij AWBZ erkende thuiszorg’ houdt de gemoederen bezig. Langzaam aan beginnen steeds meer partijen zich te bemoeien met het convenant, dat meer nadelen lijkt op te gaan leveren dan voordelen. Ik ben hier en hier eerder ingegaan op dit convenant. Hieronder de actuele staat van zaken.
ActiZ start een kort geding tegen de invoering van het convenant. Het convenant zou ingaan tegen de huidige wet- en regelgeving en zou voor alle betrokkenen nadelige effecten hebben.
Voor cliënten is de continuïteit van zorg niet gewaarborgd. Immers, de Zelfstandig Ondernemend Zorgverlener (ZOZ-er) is verantwoordelijk voor de zorg en niet het bemiddelingsbureau. Dat wil zeggen dat op het bureau geen leveringsverplichting heeft. Klachten kunnen niet geuit worden bij het bureau, maar zullen via de klachtenregeling van de ZOZ-er moeten verlopen.
Voor de thuiszorgorganisaties onderling ontstaat er oneerlijke concurrentie. Het ene bemiddelingsbureau mag namelijk onder het convenant AWBZ zorg leveren zonder dat zij verantwoordelijk zijn voor de geboden zorg en het andere bureau is wel verantwoordelijk voor het handelen van haar zorgverleners in de traditionele vorm. Toch worden zij beide betaald door het zorgkantoor en dat is oneerlijk, aldus Actiz. De bureaus onder het convenant zouden namelijk aanzienlijk minder aan kosten hoeven te maken dan een traditioneel bureau.
FNV Zelfstandigen maakt zich veel zorgen over de positie van de Belastingdienst. Het heeft er namelijk alle schijn van dat iedere vorm van zorg in natura die in 2008 geleverd is, aangemerkt wordt als een VAR loon. Dat zou serieuze consequenties kunnen hebben voor de zelfstandigen van dit moment, aangezien hier forse financiële consequenties aan zouden kunnen zitten. De FNV zet duidelijk haar verwachtingen uiteen.
- Is er als zelfstandige alleen zorg in natura verleend (via bijvoorbeeld een AWBZ erkend bureau) dan zou er automatisch sprake zijn van een VAR-loon. Om die reden zou er geen sprake zijn van de fiscale voordelen van het zelfstandig ondernemerschap. Je moet (met terugwerkende kracht) in loondienst bij het bureau.
- Is er als zelfstandige alleen PGB- en particuliere zorg verleend, dan is er naar alle waarschijnlijkheid sprake van zelfstandig ondernemerschap en zal er een VAR-WUO (bewijs van zelfstandig ondernemerschap) uitgegeven worden.
- Is er als zelfstandige zorg in natura, PGB-zorg en particuliere zorg verleend, dan zal er waarschijnlijk voor het gedeelte zorg in natura een VAR-loon afgegeven worden en voor de delen PGB en particulier een VAR-ROW of WUO.
* In theorie kan dit betekenen dat iemand die voorheen met al zijn werkzaamheden de 1225 uur haalde, maar nu met aftrek van de zorg in natura uren niet meer, de VAR-WUO ingetrokken zou kunnen worden. Uren in loondienst tellen namelijk niet mee voor je ondernemersuren.
- Is er als zelfstandige PGB-zorg, particuliere zorg en een procentueel klein deel zorg in natura verleend, dan valt dat zorg in natura gedeelte officieel niet onder de VAR-WUO. Desalniettemin verwacht de FNV dat het aantonen van de samenhang van de activiteiten ervoor zou kunnen zorgen dat het deeltje naturazorg toch onder de WUO valt. Hoe groot dat deeltje mag zijn is nog niet bekend. De FNV raadt verdediging naar de Belastingdienst door een boekhouder op dit gebied aan.
Navraag bij de Belastingdienst levert een bevestiging op van datgene waar de FNV zich zorgen over maakt. Naturazorg moet zonder het convenant in loondienst. Die keiharde conclusie lees ik terug in een document wat ik ontvangen heb naar aanleiding van vragen aan de Belastingdienst. Sterker nog, de Belastingdienst geeft aan dat zij in hun recht staan en voornemens zijn om alle natura zorg van dit jaar en de jaren ervoor (met terugwerkende kracht) aan te merken met een VAR-loon. Er zou volgens de Belastingdienst jurisprudentie bestaan die dit mogelijk maakt.
Buiten de invoering van het convenant en de emoties die daarmee gepaard gaan, maak ik mij op dit moment meer zorgen over het heden en verleden. Met het kwalificeren van natura zorg als loondienst moeten de gewerkte uren van in ieder geval dit jaar (en mogelijk jaren ervoor) opnieuw bekeken worden in combinatie met de VAR aanvraag. Het eventueel herroepen van een VAR-WUO zou een enorme stap terug zijn voor de zorgondernemers in financieel opzicht.
Ik adviseer mensen in mijn netwerk zich goed voor te laten lichten door hun boekhouder en als je er nog geen een hebt, dan is dit een specialist die ik aanraad. Het staat buiten kijf dat ik de ontwikkelingen hieromtrent blijf volgen.
Ik ben als ondernemer werkzaam in de zorg via mijn bedrijf Lexcellence Care en ben op zoek naar collega ondernemers die zich bij mij willen aansluiten. Wil jij ook ondernemen in de zorg? Start met het lezen van mijn boek.


