Kraamzorg regelen.

by Lex Tabak on 23/06/2008

Het is een onderdeel wat valt onder thuiszorg en er passeert af en toe een vraag over dit onderwerp mijn mailbox; de kraamzorg. Voor wie er nog niet alles over weet, hier een opsomming van wat wetenswaardigheden;

Rechten
Iedereen heeft recht op kraamzorg in Nederland. Het is een unieke situatie ten opzichte van de rest van de wereld dat er iemand na de bevalling in huis begeleiding geeft aan nieuwe ouders. 
In 2006 is er het zogenaamde Landelijk Indicatieprotocol Kraamzorg in werking gesteld, dat bepaald -op basis van je medische- en gezinssituatie- waar jij volgens de wet recht op hebt. Op basis hiervan vergoed jouw verzekeraar de kraamzorg.
Het is wettelijk geregeld dat je in de basis recht hebt op 24 uur zorg, maar dit blijkt vaak onvoldoende. Om die reden hebben verzekeraars andere uurtotalen binnen pakketten gegoten. Een dubbele hoeveelheid uren van die 24 is niet ongebruikelijk, meestal verdeeld over zo’n zes tot acht dagen. Ben je een potentiële ouder dan loont het de moeite eens wat verzekeraars op dit vlak naast elkaar te leggen. Er bestaat namelijk concurrentie op dit vlak. 
Regie
Dat er in een vroeg stadium de regie in handen genomen moet worden is duidelijk. In sommige regio’s is het noodzakelijk om na 8 weken (!) zwangerschap al op zoek te gaan naar kraamzorg. 
De reden hiervoor ligt in het grote tekort aan kraamverzorgenden. 
De eerste stap die genomen moet worden is het bellen van de verzekeraar. Het is namelijk meestal zo dat deze verzekeraar afspraken gemaakt heeft met een kraamzorgcentrum bij jou in de buurt. Het is vervolgens afhankelijk van de verzekeraar en je eigen instelling, in hoeverre je het heft in handen wil nemen. 
* De meest eenvoudige situatie is dat je de verzekeraar belt, aangeeft dat je zwanger bent en dat de verzekeraar het gecontracteerde bureau hiervan op de hoogte stelt. Eenvoudig. 
* Er zijn verzekeraars die ieder kraamzorgcentrum vergoeden tot een bepaald bedrag. Het kraamzorgcentrum factureert aan de verzekeraar. Jij kijkt alleen welke kraamverzorger je wilt en hoeveel uren je in kunt kopen voor dat bedrag. Iets meer werk, maar wel meer zeggenschap.
* Tenslotte zijn er verzekeraars die een bedrag storten op je rekening, waarmee je zelf aan de gang kunt gaan. Dit is een soort van PGB voor de verse ouders. Jij vergoedt zelf je zorgverleners en kunt dus ook zelf onderhandelen met de leverancier van zorg. In de kraamzorg zijn een hoop ZZP-ers actief die weken middels bemiddelingsbureaus (kraamzorgbureaus). Mooiste is natuurlijk als je zelf een zelfstandige kraamzorgverlener weet te strikken voor jouw kraamzorg. Maar met het onder druk staande aanbod van kraamverzorgenden is dat nog een hele opgaaf.
Lex 

Ik ben als zelfstandig verpleegkundige actief in de thuiszorg en daarnaast bouw ik een netwerk van zorgverleners op, waarmee ik vraag en aanbod in de thuiszorg kan koppelen.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: